Zahradní cesty a schody

Zpevněné plochy jsou zpravidla součástí každé zahrady a mohou být zpracovány z různých materiálů. Vždy záleží především na účelu plochy, jejím budoucím využití a na zapadnutí do celkové koncepce zahrady, domu a jeho okolí.

Chodníky s upraveným povrchem nejsou pro Evropana žádnou novinkou a byly zde již před staletími, podobně jako pergoly nebo skleníky. V zahradách a v okolí domu (protože zpevněné povrchy se týkají i přístupových cest k domu) je potřeba upravených komunikací diktována převážně složením půdy. V případě písčitého terénu nejsou zpevněné povrchy nutností a zahrada se bez nich obejde. Ale v mnoha případech vnáší chodníky do zahrad jistý řád a formu.

Oblé, či přímočaré?

Chodníky nám pomáhají pečovat o zahradu, ale také vtiskují zahradě určitý charakter. Ten se dále odvíjí od způsobu, jakým chodníky zahradou procházejí. Mohou být přímé, a v tom případě převažuje jasně čitelný řád, nebo zakřivené. Oblé linie působí přírodnějším a odpočinkovým dojmem, lákají k procházkám a klidné chůzi.

Tisíc tváří zahrady

Uvažte také, jakou zahradu budujete a kolik na ní bude květinových záhonů a kolik záhonů užitkových. Hodláte zahradu užívat celoročně? Možná preferujete zahradu s rozsáhlými zelenými plochami, kde je prostor pro oblé linie chod­níčků, ale možná vám spíš vyhovuje chůze po trávě nebo jednoduše chodníky nepotřebujete. Ale připomínám, že chodníky nejsou vhodné jen pro zahradu, ale zajišťují pohodlnou chůzi také v okolí domu. Například je možné zpevnit povrch pro venkovní posezení či grilování a přístup k němu a zbytek zahrady nechat nadivoko. Možností je zkrátka nespočet a řešení komunikací a jejich povrchů se musí odvíjet od konkrétní zahrady.

Aby chodník vydržel

Aby se po chodníku mohly procházet i další generace, vyplatí se dát při výběru materiálu přednost kvalitě. K základním kritériím proto patří mrazuvzdornost, nenáročnost na údržbu, odolnost proti zimnímu solení a další zátěži. Stejně tak je nutné při pokládání respektovat technoloZámková dlažba

Realizujeme pokládku zámkové dlažby všech druhů, pro všechny typy ploch a určení. Na plochy pojezdové i pochozí, vjezdy a stání pro auta, chodníky, terasy, zahradní sezení apod. Od základních tvarů, standardních barev a povrchů až po speciální barevné mixy a speciální povrchy hrubozrnné, jemně vymývané či otloukané s patinou.

Na pochozní plochy je možné také zvolit pokládku velkoformátové dlažby. A to nejen z klasické vymývané betonové dlaždice, ale i z nových materiálů dlaždice s moderním povrchem jemně vymývaným, tryskaným, či broušeným. Velkoformátová dlažba je vhodná zejména na cesty a chodníky, terasy či zahradní sezení, nebo pro plochy kolem bazénů apod.

Kamenná dlažba

Dlažba ze štípaného přírodního kamene je velmi zajímavou alternativou k dlažbám z prefabrikovaných materiálů. Kamená dlažba je vhodná zejména ke kamenným zídkám, do altánů a zahradních sezení. Hodí se ale i do vjezdů a stání pro auta či chodníky, které mohou přecházet v šlapáky v trávníku či výsadbě.gii doporučenou výrobcem a složitější výstavbu raději svěřit profesionálům.

BH-Garden s.r.o. | Libchavská 135 470 01 Česká Lípa | Mobil: +420 731 282 382 | Email: info@bh-garden.cz
© 2019 BH-Garden s.r.o.