Kameny v zahradě

Krása přírodního kamene na zahradě

Kámen je více než jen stavební materiál k vybudování skalky či opěrné zídky. Je to prvek, který zahradě dodá novou dimenzi a poslouží k vybudování rozličných praktických i uměleckých útvarů. Co vše můžete s kamenem vytvářet?

S kameny je to jako s plevelem: v záhonech, kde neustále vyplouvají na povrch, jsou k zlosti, na druhou stranu jim neodpářeme jejich prospěšnost. Kromě toho, že půdu provzdušňují, zabraňují také jejím sesuvům a poskytují pevný, stabilní povrch. Navíc mají kameny zvláštní moc zahradu nebo alespoň její část vyzdvihnout a dodat jí kouzlo a půvab.

Krása a klid přírodního kamene

Kámen je fascinující materiál, který navzdory své síle a neústupnosti vyzařuje nesmírný klid a tichost. K jeho přednostem patří věčná trvanlivost, odolnost k povětrnostním a mechanickým vlivům, nehybnost a stálost, a na rozdíl od rostlin kámen dobře vypadá v každém ročním období. Možná nebo právě proto je hojně využíván v proslulých japonských zahradách, kde seskupení a aranžmá z kamenů znázorňují pohoří a řeky a jednotlivé kusy symbolizují ostrovy, lodě a dokonce i postavy.

Využití kamenů na zahradě

Díky široké nabídce nejrůznějších druhů hornin můžeme v zahradě vytvářet téměř cokoliv a kdekoliv. Bez kamenů by nemohla existovat skalka, o romantickou, venkovskou atmosféru se postarají cestičky vykládané valounky, narychlo seskládané suché zídky a na práci o něco náročnější oblouky, sloužící jako vstupní brána v kamenné zdi.

Kameny v sobě skrývají staletí, proto žulová dlažba, typická pro mnoho starých hospodářských stavení dodává zahradě charakter. Na své si ale přijdou i majitelé moderní zahrady, vždyť takové patio nebo terasa z černé břidlice vypadají velice elegantně.

Větší dílce kamenů využijeme na schodové stupnice, ploché se zase báječně hodí do záhonů nebo do trávníku jako šlapáky (nášlapné kameny usnadňující přístup, přičemž se zamezuje poškození výsadby).

Velice praktické jsou kamenné obruby, které drží v mezích borku nebo štěrk, ale mohou také vyznačovat hranice osázení a přechody mezi částmi zahrady.

Kameny vypadají úžasně ve spojení s vodou, tvoří koryta potůčků, ostrůvky v jezírku, fontány a vodopády, šikovně vytvarovaný kámen zadržující vodu báječně poslouží jako pítko pro ptáky.

Určitě budou v zahradě působit zajímavě kamenné lavičky a stolky nebo okrasné nádoby. Vydlabané kameny se stávají velice efektními květináči. Pozor ale, neměl by jim chybět odtokový otvor, jinak poslouží pouze jako obal.

V posledních letech se opravdovým hitem staly solitérní skulptury. Velice žádané jsou objemné zakulacené balvany nebo vysoké hranoly, které zdobí předzahrádku, trávník a výsadbu kolem okrasného jezírka, přírodního koupacího jezírka i bazénu.

BH-Garden s.r.o. | Libchavská 135 470 01 Česká Lípa | Mobil: +420 731 282 382 | Email: info@bh-garden.cz
© 2019 BH-Garden s.r.o.