Osvětlení zahrady

Díky zahradnímu osvětlení snadno prodloužíme čas strávený na zahradě, zpříjemníme si grilování nebo se jen pokocháme pohledem na některá romantická zákoutí. Světla nám ovšem také nasvítí cestičku, abychom bezpečně prošli. Existuje velmi rozmanitá škála osvětlení do zahrady. Dělíme je do tří hlavních skupin podle použití: orientační svítidla, užitkové nebo také funkční osvětlení (pro místa, kde probíhá aktivita nebo pracovní činnost) a světla dekorační, která dotvářejí vhodnou atmosféru a zdůrazňují určité místo na zahradě. Nejdříve se zaměříme na výrazné osvětlení. Světla orientační osvětlují vstup, příjezd, cestičky nebo číslo domu. Užitkové osvětlení nasvítí místa, kde pracujeme, ve volných chvílích zase například usnadní grilovaní nebo nasvítí bazén. Dekorační osvětlení dokreslí romantickou atmosféru v zahradě, podtrhne tajemná zákoutí, vyzvedne z temnoty skulptury nebo další dekorační prvky zahrady, nasvítí vodní plochy. Využijeme zde jak světlo čiré, tak barevné.

Světla vodotěsná, prachotěsná a odolná proti postříkání

Bez ohledu na to, jaký typ osvětlení zvolíme, musí světla splňovat následující pravidla: musí být odolná vůči prachu, stříkající vodě a u dlouhodobě ponořeného osvětlení také celkově vodotěsná. U zahradních elektrických svítidel se používá nízké napětí, jen 12 nebo 24 voltů, a proto není nutné kabely zakopávat hluboko do země. Tato svítidla využijeme hlavně při nasvícení bazénů, jezírek a jiných vodních ploch na zahradě. Instalaci světel s klasickým napětím 220 V bychom raději měli přenechat odborníkům. Při výběru zahradních a venkovních svítidel neposuzujeme pouze cenu, ale hlavně kvalitu. Materiál by měl být odolný vůči venkovním a povětrnostním vlivům – tedy proti prachu, vodě a teplotním výkyvům. Tělesa by se také měla snadno rozebírat, až přijde čas výměny a čištění.

Nástěnná svítidla

Jak již název napovídá, umisťují se světla na stěnu domu či garáže. Přestože se může zdát, že světla jsou pod přístřeškem či na místě chráněném před povětrnostními vlivy, opak je pravdou. Vždy je nutné, abychom vybírali světla, která splňují technické parametry pro venkovní použití. Plastová svítidla jsou určitě nejlevnější, ale s kovovými se nedají srovnávat. Plasty totiž rychle zastarávají a křehnou vlivem mrazů i vysokých letních teplot, mnohde dochází současně ke změně barvy. Kovové zahradní lampy působí přirozeněji a vydrží až desítky let. V dnešní době existuje mnoho variant, jak svítidla nastavit, aby nám naprosto vyhovovala. Čidla zabudovaná do nástěnných svítidel jsou nastavitelná jak na dobu sepnutí, tak na množství světla, kdy svítidlo již svítí a kdy naopak ještě ne.

Sloupková svítidla

Sloupková svítidla patří u nás mezi nejrozšířenější typ osvětlení zahrad. Čím bodují? Můžeme je umístit téměř kamkoli. Rozptyl světla není nijak omračující, a proto se často dává několik lamp v řadě za sebou. Takto tvoří velmi efektní prvek, například u příjezdových cest. Svítidla se vyznačují snadnou manipulací – například při výměně nefunkčního světelného zdroje. Výrobci tato svítidla vyrábějí již s montážními patkami, takže montáž zvládne každý.

Bodová svítidla

Tento typ osvětlení se hodí především k zapuštění do příjezdových cest, trávníků a jiných ploch. Na rozdíl od předchozích způsobů osvětlení nenarušují svou přítomností vzhled zahrady. Decentně tak můžeme vykouzlit na zahradě příjemnou atmosféru, která je navíc spojena s užitkovou funkcí bodových svítidel.

Solární zahradní osvětlení

Kromě halogenové žárovky se můžete rozhodnout také pro solární světla. Výhody solárních světel začínají nízkou cenou. Kromě toho solární světla nevyžadují příkon elektrické energie, protože ji čerpají ze slunečního záření. Další výhodou solárních lamp je možnost snadného přemisťování na zahradě tam, kde je zrovna potřeba, protože se sestávají ze solárního článku a zapichovacího podstavce. Lampy mají zabudované světelné senzory, které se automaticky rozsvítí, když se setmí. Tato světla se však nehodí k osvětlení příjezdové cesty a podobně, protože načerpaná energie nemusí stačit k osvětlení po celou noc. Proto se solární osvětlení používá spíše jako dekorativní prvek. Na sklonku sezony oceníme ještě jednu vlastnost – dají se na zimu jednoduše rozložit a uložit do kůlny. Nepůsobí na ně nepříznivé klimatické podmínky a prodlouží se tak jejich životnost.

LED lampy

Další alternativu zahradního osvětlení nabízejí LED lampy. Jsou extrémně odolné, mají nízký příkon a navíc přitahují mnohem méně hmyzu než běžné halogenové žárovky. LED lampy mohou být zapuštěny do země a výborně slouží jako osvětlení příjezdové cesty. Současně jsou vysoce energeticky účinné, protože vydrží svítit až 100 tisíc hodin.

Osvětlení pomocí ohně

Pravou romantiku na zahradě vykouzlíme pomocí bambusových pochodní. Stylovější a velmi moderní jsou také pochodně z nerezové oceli v kombinaci s tmavým dřevem. Držák pochodně je naplněn petrolejem nebo lihem (který nesmrdí) a zapaluje se knot, který vyčnívá. Používá se hlavně za bezvětří nebo mírného vánku. Nemusíme však v představách zůstávat pouze u pochodní, oblíbené jsou také keramické lampy a různé lucerny s klasickou nebo čajovou svíčkou, které lze pověsit například na větve stromů. Speciální venkovní svíčky se silnějším knotem, které za mírného vánku jen tak nezhasnou, jsou výborným doplňkem při pořádání zahradních oslav. Takovéto venkovní osvětlení má navíc specifickou vůni, která odpuzuje komáry a jiný dotěrný hmyz. Olejové lampy známe po staletí. Dříve se plnily živočišným tukem, dnes se používá speciální lampový olej. Původní materiál – keramika ustupuje do pozadí, vyrábějí se ze skla, porcelánu, hliníku nebo plastu.

BH-Garden s.r.o. | Libchavská 135 470 01 Česká Lípa | Mobil: +420 731 282 382 | Email: info@bh-garden.cz
© 2019 BH-Garden s.r.o.