Rostliny v zahradě

Dřeviny dávají zahradě tvář, poskytují stín, chrání vaše soukromí. Stromy i větší keře však potřebují více let, nežli dorostou do své skutečné krásy. U nově založené či obnovení zahrady proto sázejte, jakmile máte jasný celkový plán zahrady. Nejvhodnější dobou pro výsadbu je jaro a podzim. Druhů a kultivarů zahradních dřevin se v Evropě pěstují doslova tisíce. Můžete zvolit velikost a tvar stromu či keře, barvu listů, květů či plodů podle svého přání i s ohledem na místní podmínky. Mezi nejoblíbenější dřeviny okrasné listem patří pestrobarevné javory. Na jaře zahradu promění v pohádkové místo sakury, okrasné jabloně, magnólie. Důležitou součást zeleně tvoří dekorativní, stálezelené jehličnany. Do menších zahrad není vhodné vysazovat více vysokých stromů, zato keře jsou základem zahrad velkých i malých. Jsou okrasné nejen listy, ale i květy, mnohé jsou ozdobné i svými plody, které mohou být i jedlé či léčivé.

Velkým přínosem pro zahradu i dům jsou i popínavé druhy dřevin

Dřeviny pak doplňuje výsadba dalších okrasných rostlin, méně náročné na údržbu jsou trvalky, nežlil jednoletky. Výběr druhů je takřka bezbřehý, proto si můžete hrát s tvary i barvami a také zajistit, aby byla zahrada přitažlivá po celý rok. na jaře by na ní neměly chybět okrasné cibuloviny, podzim zase prozáří vřesy, listopadky, bramboříky. Nejen kvetoucí rostliny jsou však atraktivní - pro okrasné záhony jsou velmi oblíbené i bohyšky či zahradní kapradiny.

Travnatý koberec: klasika či alternativa?

Jako podlahu zahrady si většinou představíme hebký anglický trávník. Je bezesporu její důležitou součástí, ale pozor na to, že na údržbu je velmi náročný, pokud má vypadat skvostně. Proto jej neplánujte na zbytečně velké plochy. Správně založené okrasné trvalkové záhony mohou být na péči náročné méně, zvláště když využijete mulčování, které brání v růstu plevelům a může působit i velmi dekorativně. V okrasných výsadbách je oblíbená mulčovací kůra, štěpka, využít ale můžete i štěrk a oblázky. Takzvané štěrkové záhony osazené suchomilnými rostlinami jsou takřka bezúdržbové a přitom velmi atraktivní. Skvělou alternativou trávníku jsou půdopokryvné rostliny, jež nevyžadují sečení. Po mnohých z nich lze i chodit. Na místech, na která vstupovat nemusíte, bude v přírodně ladných zahradách působit pěkně i květinová louka. A je tu ještě třetí podoba trav, kromě trávníku a louky, na kterou je dobré vzpomenout: okrasné trávy. Jejích výsadby jsou nenáročné a velmi krásné, zahradu krášlí takřka po celý rok, dodají jí pohyb. Velmi nevšední trávy, z nichž některé lze i v našem klimatu pěstovat celoročně venku, jsou pak exotické bambusy.

Vlastní ovoce je nejsladší

Mít pouze okrasnou zahradu většině lidí nestačí, radost a užitek z vlastních plodů jsou nenahraditelné. Kromě dobrého pocitu má domácí ovoce a zelenina vskutku velké výhody – máte kontrolu nad jejím pěstováním, čerstvě utržené plody neztrácejí skladováním a dopravou cenné vitamíny a minerální látky. Užitkovou zahradu je od okrasné možné striktně oddělit (například živým plotem), oblíbené jsou ale i propojené zahrady. I zeleninové výsadby totiž mohou působit okrasně, pokud jsou nápaditě založené. Majitelé zahrad, kteří nemají dostatek času, si mohou dopřát alespoň ovocné dřeviny, které vyžadují ještě méně péče nežli jednoletá zelenina. Právě podzim je dobou vhodnou pro výsadbu nejen okrasných ale i ovocných dřevin. Aby dobře plodily, je třeba dbát na vhodné druhy a odrůdy v souvislosti s nadmořskou výškou a orientací zahrady. Pěstovat můžete jabloně, hrušně, slivoně, moruše, aronii…

V nabídce dnešních zahradnictví a školek najdete i mnoho velmi zajímavých keřů, jež jsou pohledné a plodí chutné či dokonce léčivé ovoce. Mezi nejzajímavější druhy patří rakytník řešetlákový, ovocné růže, zimolez zvaný kamčatská borůvka, klanopraška čínská, muchovník olšolistý, kanadské brusinky, hloh obecný. Klasikou, která nidky nezklame jsou rybízy a angrešty, maliny a ostružiny. Nezapomeňte ani na bylinkovou zahrádku, která lahodí oku, přináší zdraví, užitek i vůni.

V souladu s přírodou

Pokud vám záleží na životním prostředí a vlastním zdraví, o okrasnou i užitkovou zahradu se můžete starat v souladu se svými zásadami. V boji se škůdci se obejdete i bez chemické ochrany, hnojit můžete rostlinnými výluhy, využívat zelené hnojení… a poskytnout zde útočiště mnoha užitečným tvorům, kteří vám s péčí o zahradu pomohou. Jsou to ptáci, ježci, slunéčka, žáby a další.

Na zahradě by od jara do podzimu měly kvést nektarodárné rostliny (většina pěkně kvetoucích okrasných rostlin i aromatických bylinek), které poskytnou potravu včelám, motýlům a čmelákům. Ti zato opylí ovocné stromy a keře i zeleninu a zajistí bohatou úrodu.

Nezapomeňte také na kompost, který je tou nejekologičtější recyklační popelnicí. Téměř vše nepotřebné ze zahrady spolu s organickými zbytky z kuchyně vám poslouží jako základ pro velmi kvalitní a levné hnojivo. Když si nemůžete dovolit velký kompost, postačí alespoň malý kompostér.

Pro kompost vyberte polostinné, závětrné místo. Kolem kompostu můžete vysadit rozmanité keře, které jej zakryjí, částečně zastíní a budou na místě udržovat vyšší vlhkost.

I plot si můžete vypěstovat

Živý plot je skvělým vynálezem zahradní architektury. Chrání zahradu před větrem, prachem, hlukem, cizími pohledy, filtruje vzduch. Je přirozeně krásný, ladí s ostatní zelení. Vybírat můžete z bezpočtu dřevin. Poměrně snadno vytvoříte plot nízký či vysoký, tvarovaný nebo volně rostoucí, stálezelený, opadavý, trnitý, kvetoucí či dokonce plodící. Živým plotem můžete ohraničit zahradu, vytvořit v ní předěly a příjemná zákoutí, naplánovat působivé průhledy. Poskytuje také útočiště mnoha užitečným živočichům, často v něm hnízdí i ptáci. Podle místa a konkrétních potřeb můžete zvolit plot stálezelený nebo opadavý. Stálezelené druhy dřevin vytvoří bariéru stejně neprůhlednou a neprostupnou, jakou je silná zeď. Opadavé dřeviny dokonale chrání v létě, v zimě naopak propouští slunce. Působí vzdušněji, na podzim se často zbarvují do krásných teplých tónů.

Voňavé polštáře

Na slunná místa jsou velmi vděčné porosty poléhavých, polštářovitých bylinek. Rod Thymus, který zahrnuje tymián, mateřídoušku a oregáno, čítá nejen mnoho druhů, ale i prošlechtěných, půdopokryvných variet. Některé jsou vyšší, jiné vyloženě plazivé, s drobounkými lístečky. Intenzivně voní květy i lístky, jejich vůně může mít podle odrůdy nádech citrusů, levandule, máty… Po polštářích z bylinek lze chodit, poslouží i jako voňavá pohovka – pouze pozor na včely, které květy plné nektaru lákají.

Slunce a sucho prospívá také pěkně kvetoucím, plazivým netřeskům a rozchodníkům a dalším polštářovitým skalničkám. Slunce i stín snáší aromatický i léčivý popenec břečťanolistý. Svahy a místa, kam nepotřebujeme vstupovat, můžeme osadit také atraktivními půdopokryvnými růžemi. Plošky s půdpokryvnými rostlinami lze také střídat se štěrkem, oblázky, mulčovací kůrou.

Bojovat s mechem v trávníku na zastíněných a vlhkých místech je nekonečné a zbytečné. Místo trávy zde můžeme vysadit přirozeně působící, odolný a nenáročný podrost. Ve stínu se bude dařit například krásně kvetoucímu zběhovci plazivému a violce vonné, bujně rostoucímu barvínku menšímu, stálezelenému břečťanu obecnému, poléhavé mátě, kakostům. Vybírat můžeme z mnoha vyšlechtěných, zahradních kultivarů. Doplňovat je mohou jarní cibuloviny – narcisky, sněženky, krokusy, modřence a další. Na strmých svazích, kde by rostliny měly plnit estetickou a zpěvňující funkci, ale nebude třeba na ně vstupovat, se uplatní i poléhavé jalovce šupinaté (půvabná je varieta Blue Carpet, tedy modrý koberec), nebo skalník rozkladitý.

Místa pod stromy, která jsou osazena půdopokryvnými trvalkami, není obvykle třeba zbavovat listí – to rostliny naopak pohnojí a v zimě ochrání jako přikrývka. V dalším létě po něm nebude ani památky

BH-Garden s.r.o. | Libchavská 135 470 01 Česká Lípa | Mobil: +420 731 282 382 | Email: info@bh-garden.cz
© 2019 BH-Garden s.r.o.