Zahradní jezírka

Odpočívat na terase a pozorovat při tom vodní hladinu okrasného jezírka, která se třpytí na slunci, barevné rybky prohánějící se ve vodě, rozkvetlé lekníny na hladině či ptáky přilétající se k vodě napít, je určitě lákavá představa. Jezírko se stalo v poslední době velmi oblíbeným zpestřením zahrad.

Voda bude v zahradě vždy dominantním prvkem, který se díky své živosti a proměnlivosti nikdy neokouká. Výrazně ovlivňuje vzhled zahrady a její atmosféru. V parných dnech poskytuje osvěžení, příjemně ochlazuje a zvlhčuje vzduch. Bývá útočištěm mnoha živočichů a rostlin, které můžete po celý rok pozorovat. Stojatá voda tůněk a jezírek vnáší do zahrady harmonii a klid, zurčící potůčky a vodopády naopak dynamiku a energii. Ať už bude mít vodní prvek jakoukoli podobu, vždy bude atraktivním zpestřením prostředí, v němž tak rádi relaxujete.

Koupací jezírka

Stále oblíbenější jsou tzv. koupací jezírka, která nahrazují klasický bazén, v zahradách přírodního typu však působí přirozeněji. Na první pohled se příliš neliší od běžného okrasného jezírka, jejich součástí je však pohodlně přístupná zóna (hluboká 140 až 200 cm), kde se můžete koupat, nebo si dokonce zaplavat. Tato hluboká část jezírka bývá s pobřežní zónou, vysypanou substrátem a osázenou rostlinami, propojena mělčinou s hloubkou 40 až 60 cm, kde se mohou koupat i děti. Na rozdíl od bazénu zajišťují čištění vody především vysazené rostliny. Pomáhají jim i filtrační prvky a mikroflóra, takže údržba jezírka je minimální. Jezírka určená ke koupání by měla mít alespoň 50 metrů čtverečních vodní hladiny. Čím větší plocha, tím stabilnější kvalita vody.

Voda v pohybu

Zatímco pohled na línou vodní hladinu uklidňuje, energii a elán vám dodá dynamický vodní prvek v zahradě, v němž je voda v pohybu a za zvukového doprovodu se neustále mění. Pokud je pozemek ve svahu, máte připravený ideální terén pro zbudování potůčku, kaskády nebo vodopádu. Pro vybudování vodní kaskády je nezbytný větší sklon terénu a zahloubení koryta potoka, aby se daly vytvořit jednotlivé stupně. Kaskáda může být schodovitá nebo s tůňkami mezi stupni. Vodopád je velmi výrazným prvkem a měl by se zakládat výhradně ve svažitém terénu, na rovině by působil značně nepřirozeně. V rozsáhlé přírodní zahradě, nejlépe s přirozeným zdrojem vody, můžete potůčkem propojit i několik jezírek a tůněk a vytvořit tak kouzelná romantická zákoutí.

Pokud budete chtít vybudovat potůček na rovném pozemku, potřebný mírný spád pro tekoucí vodu musíte vytvořit uměle. Většinou se pro terénní úpravy využije zemina vyhloubená při budování jezírka, na něž jsou další vodní prvky napojené. Koryto potoka by se mělo vytvarovat tak, aby v něm zůstávala voda i po vypnutí čerpadla. Je to důležité nejen kvůli estetickému dojmu, ale především proto, aby ve vyschlém korytě nezahynuly vysazené rostliny. Okrajové části větších vodních jezírek jsou jako dělané pro vytvoření mokřadu. Jde o celkem nenáročný vodní prvek, určený pro pěstování bahenních rostlin.

Rádi pro vás navrhneme a zrealizujeme koupací čí okrasné jezírko jakékoliv velikosti či tvaru, a to včetně čistící technologie.

BH-Garden s.r.o. | Libchavská 135 470 01 Česká Lípa | Mobil: +420 731 282 382 | Email: info@bh-garden.cz
© 2019 BH-Garden s.r.o.